“Klintonovi ljudi” se vraćaju na Balkan: Ko su novi ambasadori SAD u BiH i Srbiji?

Majkl Marfi, iskusni diplomata od karijere, biće novi ambasador SAD u Bosni Hercegovini, potvrdio je juče Senat SAD.

Amerikanci šalju i novog ambasadora u Beograd. Biće to Kristofer Hil, koji je bio jedan od ključnih saradnika Ričarda Holbruka, kreatora Dejtonskog sporazuma.

Obojica diplomata imaju dugogodišnje iskustvo na prostorima bivše Jugoslavije, a naročito su aktivni bili u doba predsjednika Bila Klintona, pa su neki mediji prokomentarisali da se “Klintonovi ljudi vraćaju na Balkan”.

Šta će to konkretno značiti za Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i cijeli region saznaćemo uskoro, ali je izvjesno da će ambasadori koje šalje Džozef Bajdena voditi drugačiju politiku od one koju su provodili njihovi prethodnici iz administracije Donalda Trampa.

Očekuje se da će Majkl Marfi, koji će u Sarajevu zamijeniti ambasadora Erika Nelsona, u BiH stići do kraja januara.

Marfi je profesionalni diplomata, koji dobro poznaje region, a naročito prilike u Bosni i Hercegovini.

Ranije je službovao u BiH i na Kosovu. Od 2006. do 2009. je u Ambasadi SAD u Sarajevu i bio šef političkog odjeljena. Govori lokalni jezik i poznaje većinu političara u BiH.

Pojedini analitičari ističu i da je “odličan poznavalac Dejtonskog sporazuma”.

Predsjednik Bajden je Marfija za ambasadora imenovao još u julu, ali se procedura odužila zbog protivljenja republikanskih senatora.

Očigledno Bajdenu je bitno da u Sarajevo pošalje iskusnog diplomatu, koji poznaje prilike, ali mu je, po svemu sudeći, još bitnije da Vašington ima “jakog” čovjeka u Beogradu. Kristofera Hila je povukao iz penzije i poslao ga za ambasadora u Srbiju.

Kristofer Hil

Tako se Kristofer Hil nakon dvije decenije vraća na Balkan. On je bio jedan od tvoraca Dejtonskog sporazuma, a potom je bio angažovan u Rambujeu, kao šef međunarodne grupe pregovarača zadužen za razgovore Beograda i Prištine.

Ovaj veteran američke diplomatije je na službu u Beograd prvi put poslan davne 1978. godine. Tako je bio i u delegaciji SAD na Titovoj sahrani 1980. godine.

Zanimljivo je da je u Beogradu živio i u ranom djetinjstvu, jer je i njegov otac bio američki diplomata na službi u Jugoslaviji.

(SrpskaInfo)

Related posts

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Vulić: U ponedjeljak inicijativa za smjenu Konakovića

U Doboju pronađeno više komada oružja i municije FOTO

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...