Kavkaski ovčar – gigantski, hrabar, jak i moćan čuvar FOTO/VIDEO

Lojalan, jak i hrabar kavkaski ovčar (engl. Caucasian shepherd) je žestoki zaštitnik porodice stvoren da čuva svoje stado i brani dom od divljih predatora nepristupačnih planina Kavkaza.

Kavkaski ovčari su takođe poznati i kao kavkaski planinski psi, ruski psi – medvedi, Baskhan (Karachay) Pariy, Caucasian Ovcharka Dogs…

Kavkaski ovčar – Porijeklo

Kavkaski ovčar jedna je od najstarijih, najdrevnijih Molaser rasa, dok je porijeklo ovih gigantskih, zaštitnički nastrojenih pasa i dan danas donekle ostala misterija. Došli su iz regije kavkaskih planina gdje su i ostali više od 2.000 godina. Neki vjeruju da potiču od vukova koji su kasnije pripitomljeni, dok drugi smatraju da su se u njihovo potomstvo umiješali mastifi i još neke druge rase.

Mnogi eksperti tvrde da kavkaski ovčar vodi porijeklo od ovčarskih pasa koji su migrirali sa Tibeta, ali neki moderni arheološki dokazi ukazuju na to da pasmina datira iz Mesopotamije.

Odakle god da potiču, Kavkaski ovčari su postali dragocjeni pratioci pastira kavkaskih planina tokom više vijekova. Žestoko su čuvali stado ovaca i svoje vlasnike od opasnih divljači kao što su vukovi, kojoti i medvjedi. Morali su biti neustrašivi, jaki i zastrašujući budući da su preživljavali na velikim hladnoćama i u teškim uslovima.

Pastiri su uzgajali pse sa njima potrebnim kvalitetima, a pošto je kavkaska oblast jako velika pojavilo se dosta tipova ove vrste, mada su kavkaski ovčari razvijeni u Gruziji postavili standard rase koji je danas priznat od većine kinoloških klubova.

Danas su uglavnom porodični saputnici, psi čuvari i čuvari imovine, mada ih u nekim oblastima pastiri i dalje koriste za svoja stada. Zadržali su dosta nekadašnje opreznosti, nedruželjubivosti i ponekad agresivnosti, pa im je potrebna rana socijalizacija kako biste izbjegli incidente.

Kavkaski ovčar – Karakteristike          

Ova gigantska pasmina zadivljuje nas svojim izgledom iznova i iznova. Odlikuju je snažni mišići, krupne kosti i dobro držanje. Kavkaski ovčari ili od milja nazivani Kavkasci imaju krupnu glavu i gustu dlaku. Zanimljiva je činjenica da se ženke kote samo jednom godišnje.

Visina mužjaka je od 72 cm dok gornje granice nema. Ženke su nešto niže. Težina se kod mužjaka kreće od 60kg, dok su ženke za 20% lakše.

Naziv: Kavkaski ovčar

Zemlja porIJekla: Rusija
Životni vIJek: 10 – 11 godina
Temperament: pozoran, brz, dominantan, sposoban, inteligentan…
Boja: crna, biela, siva…
Visina: mužjak 72 cm i više
Težina: 60 kg i više

Temperament

Ova krupna pasmina je visoko teritorijalna i neće odstupiti od borbe, čak i kad je ispred nje protivnik medvjed ili vuk. Inteligentni su, odlični zaštitnici i čuvari, ali njihova nezavisnost ih čini težim za obuku.

Ipak, uz obuku i socijalizaciju, postaće jaki čuvari, porodični saputnici i uz odgovarajuću dresuru odlični terapeutski psi. Svojim strpljivim, iskusnim vlasnicima uzvratiće nježnošću i naklonošću, što ih čini izvanrednim članovima porodice.

Dresura bi trebala početi što je moguće ranije, a socijalizacija je praktično neophodna jer pomaže u prihvatanju novih ljudi i životinja.

Kavkaski ovčari su odlični porodični psi koji bi trebali da provode vreme unutra sa svojim ljudima što je više moguće. Nemojte ih nikako ostavljati same, zavezane na lancu spolja jer je to odličan put da dobijete agresivnog, nesocijalizovanog i opasnog psa.

Kavkaski ovčar – Zdravlje

Generalno su zdrava rasa ali i njih, kao i ostale velike rase, često pogađa displazija kukova. Takođe, mogu razviti i kataraktu. Jedan od najčešćih problema sa kojima se suočavaju je gojaznost. Hranite ih onako kako je predviđeno za velike rase, ali trudite se i da budu aktivni. Njihovu težinu bi trebao da prati veterinar, koji će vam prepisati i određen režim ishrane, kao i sistem vježbanja. Najverovatnije ćete dobiti savjet da svog kavkasca hranite manjim, a češčim obrocima u toku dana kako bi se izbeglo nadimanje.

Njega Kavkasca

Po dužini krzna dijele se u tri grupe – one sa dugom, srednjom i kratkom dlakom. Što je dlaka duža – to je „griva“ oko vrata izraženija, a krzno paperjasto u predjelu zadnjih nogu i repa. Sva tri tipa dlake su poprilično gusta. Krzno im je dvoslojno, podlaka mekana i nježna, dok je spoljašnje krzno grubo, dugo i dolazi u više boja: crna, siva, žuto-smeđa, crvenkasta, bež, pa čak i postojano bijela. Takođe mogu imati i tigraste šare i dijelove krzna koji sadrže dvije ili više boja. Često posjeduju bijele oznake po tijelu i tamnu „masku“ na licu.

Njihovu gustu dlaku treba četkati najmanje 2 ili 3 puta nedjeljno kako bi se uklonila mrtva podlaka. Jako se linjaju jednom godišnje, a kupanje i redovno četkanje pomaže da to linjanje prođe brže. Kupanje pasa ove rase zbog veličine umije biti dosta zahtjevno, tako da je najpametnije da ih kupate po potrebi ili da za to angažujete profesionalca.

Osim toga, kod Kavkazaca je bitno pranje zuba dva do tri puta nedjeljno i poželjno je profesionalno čišćenje istih po preporuci veterinara. Uši provjeravajte na nedjeljnom nivou da ne bi došlo do stvaranja infekcija i cerumena. Nokte sijecite kada je to neophodno, a morate im i često brisati usta jer sigurno ne želite da vam bale završe svuda po kući (dosta balave).

Društvenost – Slaganje sa djecom i ljubimcima

Kavkasci mogu biti lojalni i divni porodični ljubimci, čak i prema djeci, ali je veoma bitno da sa dresurom počnete na vrijeme. U njihovoj prirodi je da budu oprezni prema strancima, nekada i do tačke agresije, a ukoliko ih odmalena niste naučili, neće se dobro slagati sa ostalim psima.

Često se dešava da grubu igru nepoznate djece shvate kao napad na članove porodice i u tim slučajeva će prevagnuti njihovi prirodni, lovački instikti (tada mogu biti i agresivni).

Upamtite, oni su odgajani da budu snažni i zaštitnički nastrojeni i neće ni tren oklevati da sačuvaju porodicu od potencijalnih prijetnji.

Kao i kod svih pasa, uvek nadgledajte njihovu interakciju sa djecom kako biste izbjegli incidente. Čak i sa dobro obučenim kavkaskim ovčarima, njihova veličina može predstavljati problem, pa pomno pratite da igra sa vašim mališanima ne izmakne kontroli i da ne dođe do povreda. Nikada neće svjesno povrijediti dijete, ali treba biti pažljiv zbog njihove veličine.

Cijena

Kada je reč o cijeni kavkaskog ovčara, ona se formira u zavisnosti ponude i potražnje, ali za čistokrvno štene, dobre genetske linije je potrebno izdvojiti od 300 do 1000 evra.

Related posts

Mirjana Karanović u ulozi Marlen Ditrih na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo VIDEO

Snima se novi nastavak kultne komedije iz 2000, De Niro i Stiler u pregovorima za repriziranje uloga

Jeste li gledali novu Netflixovu seriju “Senna”?: Priča o velikom i neprežaljenom šampionu Formule 1

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...