Jagnjad se ponovo čuje – Potpuno stala prodaja jagnjadi

Pandemija virusa korona stvorila je brojne probleme u svim segmentima života širom svijeta.

Posljedice nisu obišle ni uzgajivače ovaca i koza u Bosni i Hercegovini koji su se našli u problemu, jer zbog trenutnog stanja i mjera koje se provode zbog pandemije korona virusa nema prodaje jagnjadi.

“Osnovni prihod uzgajivača ovaca je prodaja jagnjadi koja se obavlja najvećim dijelom (80%) u period mart-juni. Sada ne rade restorani i pečenjare pa je otkup jagnjadi u potpunosti zaustavljen. Broj neprodanih jagnjadi je svakim danom sve veći i trenutno se mjeri u stotinama, a za dvadesetak dana i u hiljadama. Treba imati na umu da dobar dio uzgajivača ovaca živi isključivo od uzgoja i prodaje jagnjadi i da je jedini prihod na tim gazdinstvima ostvariv u većini slučajeva u ovom periodu”, navode u Udruženju uzgajivača ovaca i koza “Kozara”.

Iz Udruženja navode da je moguće organizovati prodaju jagnjadi na području potkozarskih opština u uslovima koji su usklađeni sa propisanim mjerama, ali pod pretpostavkom da ima zainteresovanih otkupljivača.

Upravni odbor ovog Udruženja je stoga odlučilo da zatraži pomoć od Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kod oglašavanja ponude za prodaju živih jagnjadi, sa ciljem da se privuku veliki otkupljivači.

“Ukoliko se postigne dogovor sa otkupljivačima-klaoničarima, potrebno je sa lokalnim vlastima na području opština (Kozarska Dubica, Prijedor, Gradiška, Kostajnica i Novi Grad) dogovoriti da se jednom sedmično na stočnim pijacama organizuje vaganje i isporuka jagnjadi. Pri tom će mjere koje su propisane kada je u pitanju rastojanje između ljudi, zaštitne rukavice i zaštitne maske biti u potpunosti poštovane, u čemu će pored komunalne policije, pomoći I redari angažovani od strane udruženja”, navode u Udruženju “Kozara”.

Ukoliko se ne postigne dogovor sa potencijalnim kupcima, kažu, o tome će biti obaviješteno Ministarstvo, kako bi zajedno pokušali da pronađu rješenje.

Stevan Lulić/Nezavisne novine

Related posts

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Goodyear prodao Dunlop Japancima za nevjerovatne pare

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra 17,21 milijardu KM

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...