Inflacija opada u BiH, ali i dalje visoka u odnosu na EU

Prema projekcijama Centralne banke Bosne i Hercegovine ove godine će doći do postepenog smirivanja inflacijskih pritisaka te će ona u toku 2023. iznositi 8,2 odsto.

Kako su naveli iz CB BiH, inflacijska očekivanja za narednu godinu iznose 5,4 odsto.

“Rezultati ankete sprovedene u martu ukazuju na stabilizaciju kratkoročnih inflacijskih očekivanja za tekuću godinu. Ovi rezultati sugerišu da je inflacijska dinamika takva da će poslije rekordnog rasta u 2022. godini doći do postepenog smirivanja inflacijskih pritisaka u toku ove i naredne godine, te da se ne očekuje dugotrajna i tvrdokorna inflacija”, navode iz ove finansijske institucije.

Istakli su da još nisu potpuno nestali svi uzroci koji su doveli do rekordno visoke inflacije u prošloj godini, pa stoga još postoje neizvjesnosti u tom smislu, koje se mogu odraziti na projekcije inflacije.

Saša Stevanović, ekonomski analitičar, ističe da zvanična projekcija Evropske centralne banke ukazuje da će inflacija u 2023. godini u Evropskoj uniji biti oko šest odsto i nije moguće očekivati da ona kod nas bude niža od devet do deset odsto.

“Svjedočimo usporavanju inflacije, ali to ne znači niže cijene svih proizvoda. Svjedoci smo da pored Evrope i SAD rast profitnih marži se koristi kao argument održavanja visoke inflacije. Mislim da će vrijeme koje predstoji u zapadnim zemljama biti vrijeme inflacije četiri odsto, dok će kod nas biti pet do sedam odsto kao dugoročni trend. Pomalo čudi da u uslovima pada privatne potrošnje i pada realnog dohotka nivo potrošnje koji je dostigao onaj iz vremena prije kovida u Evropi bude argument ECB-u da ide u dalja monetarna zatezanja”, objašnjava Stevanović.

Dodaje da je ovo veoma bitno jer smo vezani za evro i otvorena smo ekonomija.

“Ekonomske šokove i pogrešne politike trpimo, a koje su eksternog karaktera. Usporavanje inflacije je dobra vijest, jer vi imate potpunu destabilizaciju ekonomskog tkiva u jednoj ekonomiji kada uvedete ekonomski šok inflacije koja je dugoročno bila ispod dva odsto, a u prethodnoj godini imate preko 13 odsto. Dobra stvar je što je realni dohodak očuvan, što je životni standard koliko-toliko očuvan. Kod nas svjedočimo da se povlače mjere i potezi koji nastoje umanjiti štetu. Nastavljen je dobar trend hrabrih poteza, dobro usmjerenih od doba korone, kidanja globalnih lanaca vrijednosti, rata u Ukrajini, inflacije, energetske krize. Svjedoci smo da je u periodu od kraja 2019. do marta 2022. naš ekonomski prostor u Republici Srpskoj zabilježio rast broja zaposlenih oko 20.000, dok je u FBiH 2.000”, naveo je Stevanović.

Ekonomista Igor Gavran smatra da su ove prognoze usklađene sa prognozama niže stope inflacije u EU i u našoj regiji, te su po njegovom mišljenju vjerovatno realne.

“Međutim, bilo kakav dalji rast većine cijena je trenutno neopravdan i nadam se da će se prognoze revidirati na niže tokom godine, odnosno da će stopa inflacije biti još mnogo niža, a cijene većine proizvoda, posebno onih esencijalnih, padati. Jednostavno je neprihvatljivo i zadržavanje većine cijena na sadašnjem nivou, a kamoli njihov dalji rast u situaciji kada su ulazni troškovi značajno pali u prethodnim mjesecima i u nekim kategorijama se izjednačili s onima iz februara prošle godine. Ako težište samo ne reaguje shodno ovim promjenama i cijene ne budu smanjene morale bi reagirati vlasti i adekvatnim mjerama natjerati na smanjenje cijena proporcionalno padu troškova i sprečavanju zloupotreba i ekstraprofita”, istakao je Gavran.

Slaviša Raković, ekonomista, ističe da je činjenica da dolazi do stabilizacije i zaustavljanja inflatornog trenda, ali da je BiH svojevrsni fenomen.

“Iako je inflacija uvozna, kod nas je trend bio jači nego u Evropi, a sporije se i zaustavlja. U svakom slučaju neke cijene, prije svega hrane, ali i goriva, iako uz blage korekcije na niže, ostaće trajno više u odnosu na 2021. godinu”, naglasio je Raković.

/Nezavisne/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...