IMATE SVE SIMPTOME, A TEST NEGATIVAN Stručnjaci objašnjavaju zašto je 20 odsto građana IMALO KORONU, a da nisu znali

Kašljem, probada me u plućima, grebe me grlo, imam temperaturu, testirao sam se na koronu i negativan sam. Kako je to moguće?

Ovakvu priču sve češće možete da čujete. Da li je stvar u tome da su testovi nepouzdani ili jednostavno nije svaka prehlada znak da imate Covid-19?

Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da je oko 20 odsto građana Srbije bilo zaraženo koronom a da za to nema potvrdu na nekom od testova. Mnogi su imali blage simptome, neki uopšte nisu imali simptome, a dobar dio ih je virus preležao na nogama, piše Blic.

– Ako se u jednom danu potvrdi 6.000 slučajeva, to znači ih je tog dana zaraženo deset puta više, a da to i ne znaju ili nemaju potvrdu da su zaraženi – objasnio je doktor Kon.

O asimptomatskim slučajevima govorio je i infektolog prof. dr Dragan Delić.

Postojanje asimptomatskih slučajeva je generalno dobro, jer onaj ko prođe asimptomatsku formu, njemu ostane imunitet, a sazna da je bio bolestan tek kada se testira i okriju mu zaštitu na tzv. IgG tela protiv određenog virusa. Na taj način se povećava i kolektivni imunitet – objašnjava Delić.

On kaže da se virus luči dva do tri dana prije nego što počnu simptomi, dok je dan pred sam početak simptoma najveća koncentracija virusa.

– Zatim narednih sedam do deset dana ta koncentracija virusa u sekretu pada, što znači da jedna osoba vuče taj virus do 12 ili 13 dana, što je dug period i vrlo nepovoljna činjenica sa tačke gledišta širenja virusa – zaključuje Delić.

Međutim, Emina Milošević, docentkinja imunologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu, ističe da nisu svi testovi podjednako pouzdani i da je moguće da neko bude zaražen koronom, ali da mu se na testu to ne potvrdi. Prema njenim riječima, PCR test predstavlja zlatni standard dijagnostike virusa korona i bolji metod od ovog testa ne postoji.

– Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, antigenski testovi se koriste samo kada se očekuje da je pacijent pozitivan, i to kod bolesnika sa simptomima bolesti u prvih pet do sedam dana, kao i ukoliko nije dostupan PCR test – navodi ona.

PCR-om se, kako objašnjava, detektuje genetski materijal virusa, dok antigenski testovi detektuju proteine virusa. PCR ima mogućnost da prepozna manju količinu virusa u uzorku nego što to može da učini antigenski test.

Osjetljivost svih antigenskih testova se poredi sa PCR-om i preporuka je da se koriste samo oni čija je osetljivost preko 80 odsto.

Virus korona mutira i samim tim se mijenjaju i simptomi kod osoba koje su njime zaraženi. Sada imamo virus u još intenzivnijoj formi, Ana Gligić – virusolog.

Dr Ana Gligić / FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

S druge strane, poznati virusolog Ana Gligić kaže da virus korona mutira i da se samim tim menjaju i simptomi kod osoba koje su njime zaraženi.

– Problem su mutacije prisutne kod svih virusa, ali se pokazalo da korona virusi imaju specifičnu, brzu mutaciju, jer već imamo mutante na soju koji se pojavio i sad imamo u još intenzivnijoj formi virus – kaže doktorka Ana Gligić.

Antigenski test nije konačna potvrda

Upotreba antigenskih testova ne preporučuje se u okolnostima kad je udio pozitivnih osoba mali, kao što je, na primjer, prelazak granice ili prijem na bolničko liječenje non-kovid pacijenata,

– Negativan antigenski test nikako se ne može smatrati konačnom potvrdom da infekcija nije prisutna, jer je moguće da antigenski test bude negativan, a PCR pozitivan, i to znači da je virus prisutan – ističe doktorka Milošević.

Stopa reprodukcije virusa – šest osoba

Ono što kod virusa korona zabrinjava, kako navodi doktor Delić, to je tzv. stopa reprodukcije, koja kod ovog virusa iznosi jedan prema šest.

– To znači da jedna zaražena osoba može da prenese virus i na šest osoba. Na početku je bilo priče da je reč o dvije, eventualno tri, a sada podaci kažu da je u pitanju i do šest osoba – objašnjava infektolog Delić.

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...