Francuska osniva predstavništvo moćne agencije u BiH, slijedi pomoć privatnom sektoru

Na jednoj od narednih sjednica Vijeća ministara BiH naći će se sporazum o osnivanju predstavništva Francuske agencije za Razvoj (AFD) u BiH, a u sklopu nje i francuske institucije Proparco, te Francuske agencije za tehničku ekspertizu (Expertise France subject), saznaje Klix.ba.

Time će se po prvi put u BiH osnovati predstavništvo ove grupacije koju vodi AFD koja je u samom centru francuskog sistema državne pomoći za zemlje u razvoju i koja posluje u više od 80 zemalja putem mreže od oko 60 lokalnih predstavništava.

Francuska agencija za razvoj i njena podružnica bit će, ako BiH bude dala saglasnost, specijalizirana za finansiranje i razvoj privatnog sektora u našoj državi.

Grupacija AFD, kao industrijska i trgovinska javna ustanova, formirana je radi podrške ekonomskog rasta i učestvuje u zaštiti svjetskih javnih dobara u zemljama u razvoju , zemljama u ubrzanom razvoju i na francuskim prekomorskim teritorijama. Nalazi se pod nadzorom Ministarstva Evrope i vanjskih poslova Francuske, Ministarstva ekonomije i finansija, Ministarstva za prekomorske teritorije Francuske i Ministarstva unutrašnjih poslova te zemlje.

Prevashodno djeluje u okviru prioritetnog investicionog programa zemlje domaćina putem subvencija, dugoročnih zajmova i garancija datih državama, lokalnim samoupravama, javnim i privatnim finansijskim institucijama i firmama, ili u okviru učešća u kapitalu u privrednim društvima koja posluju u zonama djelovanja AFD-a. Također nudi konsultantske usluge, obuke i tehničku pomoć;

Proparco je kao kompanija osnovan 1977. godine u skladu sa zakonima Republike Francuske i ima za glavni cilj da promovira privatna ulaganja u zemlje u razvoju i u zemlje u ubrzanom razvoju u oblasti ekonomskog razvoja, održivog razvoja i ispunjen ja ciljeva održivog razvoja. Nudi čitav spektar finansijskih instrumenata kako bi se zadovoljile specifične potrebe privatnih investitora u zemljama u razvoju, zajmove, kapital, garancije.

Proparco postupa isključivo kada nijedna druga lokalna finansijska institucija nije u mogućnosti da ponudi slične financijske proizvode i usluge, ili kada lokalne finasijske institucije imaju potrebu za dodatnom pomoći kako bi osigurale financiranje.

Expertise France subject osnovan je 2014. godine kako bi pokrenuo francusku i međunarodnu ekspertizu kao podršku u definiranju sprovedbi javnih politika koje se suočavaju s institucionalnim, ekonomskim, demografskim, socijalnim i ekološkim izazovima.

Grupi AFD i Expertise France omogućilo bi se da pruži financijsku I tehničku pomoć Bosni i Hercegovini u skladu s ciljevima ekonomskog i socijalnog razvoja naše države.

Tako, prema prijedlogu sporazuma, Grupa AFD i Expertise France mogu u skadu s zakonima BiH i ako ovim sporazumom nije drukčije određeno, da odobre financijsku pomoć u Bosni i Hercegovini u eurima, američkim dolarima, ili bilo kojoj drugoj valuti, svaki oblik finansijske ili tehničke pomoći javnim ili privatnim kompanijama , javnim ili privatnim finansijskim i bankarskim predstavništvima kao i državnim, stranim i međunarodnim javnim ili privatnim udruženjima i organizacijama ili bilo kom pravnom licu koje ima sjedište u Bosni i Hercegovini.

Također, oni mogu steći i udio u kapitalu bilo koje kompanije nezavisno od njenog pravnog oblika, te pružati usluge iz oblasti konsaltinga, tehničke podrške, obuke ili studija za javne ili privatne subjekte;

Grupa AFD, Expertise France i njihova predstavništva neće u Bosni i Hercegovini imati status banke ili neke druge finansijske institucije. Iz tog razloga ne podliježu odredbama bankarske regulative koja se primjenjuje na banke i financijske institucije koje imaju sjedište ili obavljaju djelatnost na teritoriju Bosne i Hercegovine.

Grupa AFD i Expertise France, njihova imovina, prihodi, aktivnosti, radnje, i transakcije u Bosni i Hercegovini, će biti izuzeti od plaćanja svih poreza i taksi, direktnih i indirektnih.

Related posts

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Goodyear prodao Dunlop Japancima za nevjerovatne pare

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra 17,21 milijardu KM

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...