Dogovor u EU: Od 2035. bez motora na (stari) benzin

Države Evropske unije su se dogovorile: Od 2035. na zajedničkom tržištu u ponudi više neće biti novih vozila sa klasičnim motorima. Njemačka automobilska industrija je osula paljbu po planu, ali Berlin je ipak uspio da ostavi vrata odškrinuta motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Sporazum u Evropskom parlamentu od četvrtka dio je ogromnog paketa mjera, pod sloganom fit za 55, kojim EU namjerava da smanji emisiju gasova staklene bašte za 55 odsto do 2030. Osnova je emisija iz 1990. godine, a cilj je puna klimatska neutralnost do 2050.

To uključuje mobilnost bez emisije gasova staklene bašte, odnosno zabranu motora koji sagorijevaju fosilno gorivo. Pitanje potpune zabrane motora sa unutrašnjim sagorijevanjem bilo je centralno za Nemačku, sa najvećom autoindustrijom u Evropi i četvrtom na svijetu.

Udruženje njemačke industrije (BDI) je upozorilo na “teške posljedice” dogovorenog plana, posebno po stotine hiljada snabdjevača velikih fabrika automobila.

EU se dogovorila da na unutrašnjem tržištu od 2035. više ne bude prodaje automobila na klasično gorivo. Njemačka automobilska industrija nije zadovoljna, ali njemačka vlada je odahnula. Foto: Sven Hoppe/dpa

Predsjednik BDI Holger Leš (Lösch) je ocijenio da EU sada pod hitno i naširoko mora da razvija mrežu za punjenje električnih vozila.

Predsjednica nacionalnog udruženja proizvođača automobila (VDA) Hildegard Miler je ocenila kako je “nepromišljeno postavljati ciljeve za vrijeme poslije 2030. godine, bez mogućnosti odgovarajućeg prilagođavanja budućem razvoju.”

Milerova je kao izvjesne probleme navela razvoj adekvatne mreže za napajanje električnih vozila, prijetnju sirovinske zavisnosti i pitanje hoće li uopšte biti dovoljno struje iz obnovljivih izvora.

“EU odmah mora da krene u ofanzivu sa postavljanjem okvira za tranziciju,” rekla je. To, prema njenim riječima, uključuje stvaranje partnerstava za pouzdano snabdijevanje energentima i sirovinama.

Dalje, rekla je Milerova, EU mora da dozvoli upotrebu klimatski neutralnog sintetičkog energenta, takozvano e-gorivo.

Proizvodnja e-goriva je, međutim, energetski intenzivna i preskupa, pa su pojedine članice zagovarale da upotreba bude limitirana na vazdušni i pomorski transport.

Njemačka je uporno tražila i, na kraju i dobila da e-gorivo, upotrebljivo i u klasničnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, ne bude zakonski nedostupno za točenje u automobile.

“Ispunjavanje klimatskih ciljeva je enormno važno i za to moramo da učinimo dostupnom svu raspoloživu tehnologiju,” rekao je njemački ministar saobraćaja Folker Vising, pozdravljajući ostavljanje vrata otvorenih za sipanje e-goriva u automobile.

E-gorivo je “jedini uvjerljiv odgovor na pitanje kako postojeći vozni park u Evropi može postati klimatski neutralan.”

E-gorivo se dobija izvlačenjem ugljen-dioksida, metana i drugih gasova sa efektom staklene bašte iz atmosfere i sintetisanjem benzina. To zahtijeva struju, koje za sada nema dovoljno iz obnovljivih izvora, na primer vjetra ili sunca.

/DPA/

Related posts

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Pruga u zraku, vozovi u garaži, a Željeznice FBiH objavile novi red vožnje

BURNA NOĆ U SKUPŠTINI SRPSKE Usvojene izmjene Zakona o budžetskom sistemu uprkos pobuni Stanivukovića i Petrovića

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...