Dobojski gimnazijalci organizovali Obrazovni forum o logoru iz Prvog svjetskog rata VIDEO

Dobojski logor prvi je koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka. Od 1915. do 1917. godine u ovom logoru ubijeno je 12.000 Srba. Kako bi podigli svijest o stradanju, dobojski gimnazijalci organizovali su Obrazovni forum.

Ni stotinu deset godina nakon osnivanja, o dobojskom logoru nema dovoljno podataka. Svjedočanstva o stradanju zapisana su u svega nekoliko istorijskih djela.

Zločini koji su se dešavali, pojedinačni i masovni nisu nikakav plod slučajnosti već su plod namjene austrougarske vlasti da se jednom zauvijek obračuna sa srpskim nacionalnim pokretom – rekao je Borivoje Milošević, profesor savremene istorije na Filozovfskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

Na mlade generacije važno je prenijeti činjenice o stradanju i kulturi sjećanja.

Namjera ovog foruma je da svi zajedno razumijemo kako dalje razumjeti pamćenje dobojskog logora – poručio je Predrag Lozo, Republički centar za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih.

Dobojski logor jedna je od najtragičnijih ali i najmanje poznatih stranica srpske istorije iz vremena Prvog svjetskog rata.

– Najstrašnija informacija je ta da je 45.000 ljudi prošlo kroz logor, a nezvaničan broj umrlih je 12.000 – kaže Ena Draganović, učenica četvrtog razreda Gimnazije “Јovan Dučić” Doboj.

Lindijana Trnjanac, profesor istorije u Gimnaziji “Јovan Dučić” Doboj, kaže da je veoma važna kultura sjećanja.

– Moramo na lokalnom nivou jer od nas sve kreće. Ako mi se potrudimo da to dignemo na viši nivo, onda će i drugi sazanati za ovako nešto – istakla je Trnjanac.

Forum o dobojskom logoru okupio je prosvjetne radnike, učenike, akademske profesore. Poručeno je da samo zajedničkim radom mogu stradanja u dobojskom logoru sačuvati od zaborava.

Related posts

Vukosava Sofrenić

U Doboju otvorena izložba radova dobojskih osnovaca, najboljima dodijeljene nagrade FOTO

natalitet u srpskoj

U doboju rođena jedna beba tokom prethodna 24 časa

sad studentske vize

SAD obustavljaju termine za studentske vize dok pojačava provjeru društvenih mreža