Kada je u pitanju vakcinacija VAŽNO JE ZNATI sljedećih 5 stvari:
1. Vakcine ne pružaju zaštitu istog momenta.
Niti jedna vakcina ne obezbijeđuje instant imunitet, to nije čarobna tečnost. Potrebno je vrijeme da imunološki sistem stvori antitijela. Naprimjer, za Pfizer i Moderna vakcine potrebno je da prođe još dvije sedmice od druge doze kada se može očekivati da vakcinisana osoba ima antitijela, odnosno bar 5-6 nedjelja nakon što se primi prva doza vakcine.
2. Nijedna vakcina nije 100% efektivna
Rezultati velikih kliničkih studija koje su provedene pokazuju da dvije doze Moderne i Pfizer-BionTech vakcine imaju efikasnost od 95%, tako da se ne zna kojih to 5% populacije koja primi vakcinu neće uspjeti razviti antitijela.
3. Asimptomatski prenos
Još uvijek traju studije da bi se utvrdilo da li osoba koja je potpuno vakcinisana može prenijeti virus drugoj osobi, tj. da li je asimptomatski nosilac virusa. U svakom slučaju, ako niste potpuno vakcinisani ili ako od druge doze nije prošlo dovoljno dugo vremena, riziku za infekcijom izložena je i osoba koja je vakcinisana, ali i njeni konakti, tako da osoba koja je vakcinisana treba nositi masku, kako zbog sebe, tako i da zaštiti druge.
4. Zaštita osjetljivih populacija
Kao i kod nekih drugih vakcina koje su godinama u upotrebi, postoje situacije, tj. osobe, koje se iz određenih razloga ne mogu vakcinisati. Takva je situacija i sa vakcinama protiv COVID 19. Nošenjem maske štitimo sve one osobe koje ne mogu biti vakcinisane (djeca, trudnice, osobe koje imaju kontraindikacije da prime vakcinu).
5. Kolektivni imunitet
Često slušamo o kolektivnom imunitetu i da je neophodno da 60-70% populacije stekne imunitet. Iako se imunitet stiče i nakon preležane infekcije, najbolji i najsigurniji način za njegovo sticanje vakcinacija. Svi želimo da se naši životi vrate u normalne tokove i da pandemija završi. Sada imamo vakcinu koja će olakšati i ubrzati taj put, ali i dalje treba da se pridržavamo preporučenih epidemioloških mjera, da procjenjujemo rizik i da ga svedemo na minimum.
Foto: Alexandra_Koch, Pixabay