DOBOJ: Služen parastos srpskim žrtvama ustaškog zločina u naselju Stanovi FOTO

U dobojskom naselju Stanovi danas je služen parastos povodom 79 godina od ustaškog zločina nad 30 srpskih mještana, među kojima je bilo 12 djece, a najmlađa žrtva je imala samo četiri dana.

U ovom zločinu poznatom kao “krvavo proljeće” 20. marta 1945. godine ustaše iz naselja Prisade i okolnih sela ubile su, a potom zapalile 30 mještana Stanova.

Parastos je služen pored spomenika stradalima kod Crkve Rođenja Svetog Jovana Krstitelja u Stanovima. O ovom zločinu ostao je zapis Živka Đedovca na osnovu svjedočenja šestogodišnje djevojčice Nevenke Aladžić, jedine koja je preživjela masakr tog 20. marta 1945. godine, u kojem je izgubila majku Stanu /31/, brata Boška /9/ i sestru Maricu /12/.

Prema njenom svjedočenju, zločinci su u podrumu kuće Nikole Bjelobabe odvojili djecu od žena. Žene su strijeljane na obližnjoj njivi Marka Kuzmića, a djeci je naređeno da legnu na leđa nakon čega su usmrćena rafalima.

Nakon što su zaustavljene u krvavom piru, ustaške jedinice su se povukle iz sela, a Nevenkin otac Stanko je zajedno sa drugim mještanima sa tri lokacije pokupio ostatke zapaljenih tijela svojih najmilijih, koji su potom sahranjeni u nekoliko zajedničkih grobnica na lokalnom groblju.

Čedomiru Kuzmiću /73/ su tog dana ubijena tri brata – Boro koji je imao tri godine, Čedomir devet /po kojem je on kasnije i dobio ime/ i Ljubomir 13, te šesnaestogodišnja sestra LJubica, a majka je preživela jer je bila u susjednom mjestu Bukovica Velika.

Branko Šarčević kaže da je krvavi pir ustaša i lokalnih pomagača krenuo redom, od kuće Božičkovića do zaseoka Brezik, a sve što su zatekli živo zarobili su, strijeljali i zapalili.Tom prilikom stradale su i cijele porodice Božičković, Aladžić, Kuzmić, Šarčević, Stanković i Zečević. On je naveo da mu je 1942. godine u zaseoku Porin ubijen stric koji je zajedno sa dvojicom komšija odveden u šumu u zaselak Porin, gdje su strijeljani.

Slavko Božičković /80/ rekao je da o ovom događaju zna na osnovu priča oca Cvijana i komšija koji su bijegom u šume uspjeli preživjeti stradanja, ali, nažalost, ne i članovi njihovih porodica.

“Neki Kuzmić Marko imo je sreću da je zajedno sa ženom otišao kod familije u Bukovicu, a djeca koja su tu ostala odvedena su u kuću Bjelobabe i tu su ih pobili i zapalili”, naveo je Božičković.

On kaže da počinjeni zločin, čija je surovost posebno ispoljena na nedužnoj djeci, i danas izaziva ružan osjećaj, ali da se s tim mora živjeti.

/SRNA/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...