PU DOBOJ: Tokom 2021. oduzeti drvni sortimenti u vrijednosti 100.000 KM

Na području u nadležnosti Policijske uprave /PU/ u Doboju prošle godine oduzeti su drvni sortimenti u vrijednosti 100.113 KM, rekao je inspektor u Sektoru policije dobojske PU Davor Kuzmić.

Kuzmić je pojasnio da je prošle godine evidentirano ukupno 61 krivično djelo šumske krađe u kojima su oduzeta 148,3 metra kubna drvnih sortimenata, te 92 prekršaja u kojima je oduzeto 550 metara kubnih.

On je istakao da je, po pitanju krivičnih djela, Policijska uprava podnijela 61 izvještaj protiv 67 lica i 99 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

Kuzmić je pojasnio da sankcije u krivičnim djelima šumske krađe predviđaju do dvije godine zatvora ili novčanu kaznu, a u kvalifikovanim slučajevima te kazne su i veće, odnosno do pet ili osam godina zatvora.

Davor Kuzmić, inspektor u Sektoru policije Policijske uprave Doboj

U slučaju prekršaja, u skladu sa zakonom, oduzimanje drvnih sortimenata vrše radnici šumskog gazdinstva, te se izriču novčane kazne.

Rukovodilac Šumske uprave u Doboju Slavko Pejić rekao je da su lani evidentirane 52 prijave o krađi drvne mase u kojima je ukupno otuđeno oko 450 metara kubnih drvnih sortimenata.

Prema njegovim riječima, najveći problem sa krađom šuma i bespravnim prometom drvnih sortimenata uočen je na međuentitetskim zonama – privredna jedinica Trebava i Ozren, a prema kvalitetu drvne građe najviše na cijeni je ogrevno drvo.

“Iz godine u godinu primjetna je tendencija rasta zahtjeva fizičkih lica za sječu šuma u privatnim šumama”, naveo je Pejić.

Slavko Pejić, rukovodilac Šumske uprave u Doboju

On je pojasnio proceduru podnošenja zahtjeva fizičkog lica koje želi da sječe šumu u svom vlasništvo, navodeći da fizičko lice, da bi dokazalo vlasništvo nad šumom, mora da ima posjedovni list, skicu i zemljišno-knjižni izvadak iz Katastra, te sa tom dokumentacijom da podnese zahtjev za sječu u Šumsko gazdinstvo Doboj.

“Šumarski inženjer izlazi na teren, utvrđuje parcelu i vrši procjenu koja su stabla za doznaku. Nakon toga pravi se rješenje na osnovu kojeg šumarski tehničar vrši otpremu šumskih sortimenata”, naveo je Pejić i ukazao na zakonsko rješenje koje onemogućava pustošenje šume.

(SRNA)

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...