Dobit banaka u BiH za tri kvartala skoro 700 miliona KM

Ostvarena neto dobit banaka u Bosni i Hercegovini je za tri kvartala ove godine iznosila 691,85 miliona KM, pokazuju podaci entitetskih agencija za bankarstvo.

Tako je u Republici Srpskoj za tri kvartala ove godine neto dobit banaka iznosila 197 miliona KM i za 34 odsto je veća u odnosu na isti period prošle godine.

Tako su banke u Srpskoj u odnosu na prošlu godinu imale dobit veću za 50 miliona KM.

“Depoziti pravnih lica iznose 3,3 milijarde KM, od čega se 1,5 milijardi (47 odsto) odnosi na depozite privatnih društava. Depoziti stanovništva iznose 4,8 milijardi KM, od čega se 2,6 milijardi (54 odsto) odnosi na štednju fizičkih lica”, naveli su iz Agencije za bankarstvo RS.

Dodali su da bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosi 8,1 milijardu KM i u odnosu na kraj 2023. godine veća je za pet odsto.

“Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora iznose 8,1 milijardu KM, a povećani su za 369 miliona KM ili pet odsto u odnosu na kraj 2023. godine”, istakli su iz Agencije.

Ukupni bruto krediti iznose 6,4 milijarde KM i povećani su za 385 miliona KM ili 6,4 odsto u odnosu na kraj 2023. godine.

“Krediti pravnih lica iznose 3,2 milijarde KM, od čega se 2,1 milijardu (67 odsto) odnosi na kredite privatnim društvima. Krediti fizičkih lica iznose 3,2 milijarde KM, od čega se 2,1 milijardu (66 odsto) odnosi na potrošačke kredite”, kazali su iz Agencije za bankarstvo RS.

Banke sa sjedištem u Federaciji BiH su u devet mjeseci ove godine ostvarile neto dobit od 494,85 miliona KM, što je za 62,13 miliona KM ili za 14,36 odsto više nego na kraju trećeg kvartala 2023. godine, kada je neto dobit banaka u FBiH iznosila 432,72 miliona KM.

Kako su naveli iz Agencije za bankarstvo FBiH, svih 13 komercijalnih banaka je poslovalo bez gubitka.

“U periodu januar-septembar dobit na prosječnu aktivu (ROAA) je 1,65 odsto, a dobit na prosječni ukupni kapital (ROAE) je 12,94 odsto. Neto prihodi banaka od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi na kraju septembra ove godine iznosili su 667,51 milion KM (64,2 odsto ukupnih prihoda), dok su neto prihodi od naknada i provizija iznosili 311,33 miliona KM (29,9 odsto). Ukupni depoziti iznosili su oko 25,3 milijarde KM, a ukupni krediti 18,7 milijardi KM, a dominiraju krediti stanovništvu od 9,4 milijarde KM. Ukupna aktiva banaka sa sjedištem u Federaciji BiH na kraju septembra 2024. iznosila je 31 milijardu i 84,55 miliona KM, a ukupan kapital četiri milijarde i 14,39 miliona KM”, piše u izvještaju Agencije za bankarstvo Federacije BiH.

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da je prije svega potrebno naglasiti da imamo stabilan bankarski sektor.

“Ne želimo neke krize u bankarskom sektoru, jer to može brzo da se reflektuje na ostale sektore ekonomije. Međutim, može se reći da se radi o povlaštenom sektoru, koji funkcionira na principu oligopola, gdje nema prave tržišne konkurencije i koji kreira bankocentrični faktor gdje nema značajnijih alternativa. Posebno, tu imamo jednu bitnu postavku, da banke imaju tradiciju poslovanja sa državom, u smislu kupovine hartija od vrijednosti, te se 95 odsto kupaca odnosi na banke, što znači da one igraju sigurnu utakmicu. Najveći gubitnici ovoga su poduzetnici i građani, koji možda očekuju malo fleksibilnije bankarske, kreditne ili bilo kakve druge aranžmane”, pojasnio je Čavalić.

/Nezavisne/

Related posts

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Vulić: U ponedjeljak inicijativa za smjenu Konakovića

U Doboju pronađeno više komada oružja i municije FOTO

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...