Dizni bi uskoro mogao izgubiti ekskluzivna prava na neke od svojih omiljenih i prepoznatljivih likova, uključujući Mikija Mausa, figuru iz crtanog filma poznatu kao dugogodišnju maskotu brenda.
Animirani miš originalno je nastao 1. oktobra 1928. godine, a 2024. godine, gotovo 95 godina nakon nastanka, ući će u javnu domenu.
Prema američkom zakonu o autorskim pravima, 95 godina je vremenski period u kojem anonimno ili pseudoanonimno tijelo umjetničkog djela dobiva zaštitu.
Međutim, postoje ograničenja koja će se i dalje primjenjivati, unatoč isteku autorskih prava.
“Možete koristiti lik Mikija Mausa kakav je izvorno stvoren za stvaranje vlastitih priča o Mikiju Mausu ili priča s ovim likom”, objasnio je za britanski Guardian Daniel Majeda, pomoćnik direktora Pravne klinike za dokumentarni film na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornije.
“Ali ako to učinite na način da će ljudi misliti o Dizniju – što je vrlo vjerovatno jer su toliko dugo ulagali u ovaj lik – onda bi u teoriji Dizni mogao reći da ste prekršili njihova autorska prava”, dodao je.
Prvo pojavljivanje Mikija Mausa u crno-bijelom crtanom filmu Parobrod Vili postalo je pionirski potez u animaciji, korištenjem sinhronizovanog zvuka – gdje su muzika i zvučni efekti korespondirali s pokretima na ekranu.
Od prvog pojavljivanja Mikija Mausa, on se transformisao tokom godina, ali će prava biti oduzeta samo za prvu iteraciju iz 1928, objasnio je Majeda.
Premda će Dizni i dalje zadržati svoja autorska prava na sve buduće varijacije u filmu ili umjetničkom djelu sve dok službeno ne dosegnu granicu od 95 godina.