Site icon olovka.info

Danas je Međunarodni dan žena: Radnice u Njujorku se nisu borile za cvijeće, već za bolji život

Klara Cetkin

Međunarodni dan žena je zasluga žena u borbi za radnička prava i jednakost u društvu. Komercijalizacijom je zaboravljeno na suštinu ovog dana.

Borba žena za humaniji status u društvu je počela 8. marta 1857. godine u Njujorku, kada su radnice tekstilne industrije protestovale tražeći bolje uslove rada. Nakon toga su žene u ostatku svijeta bivale sve istrajnije u svojoj borbi.

Jedna od najistaknutijih u toj borbi je bila njemačka teoretičarka, marksistkinja Klara Cetkin. Na njen prijedlog je 1910. u Kopenhagenu organizovana prva međunarodna konferencija nazvana Međunarodni dan žena. Cetkin, kao i većina drugih aktivistica za prava žena, bila je posvećena prvenstveno poboljšanju ekonomskog i političkog položaja ove populacije.

Njihova predanost za posljedicu je imala da žene budu “jednakije”, ali ne i potpuno jednake. Postojeći ekonomski i politički sistem je potrebno mijenjati kako bi se to i postiglo.

Promjene su zanemarene i zbog komercijalizacije Međunarodnog dana žena.

Da li su se radnice u Njujorku u drugoj polovini 19. vijeka žrtvovale da bi u trećoj deceniji 21. vijeka dobile ružu, buket, parfem ili da bi imale istinski bolji život? Pandemija koronavirusa je dodatno otežala ženama, tj. dodatno je produbila nejednakost.

Redakcija portala olovka.info ovim putem čestita 8. mart svim ženama!

Exit mobile version