Cvijanović o mogućem odlasku Incka: BiH je sve gora zahvaljujući visokim predstavnicima

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović govorila je o visokom predstavniku u BiH nakon spekulacija o mogućoj promjeni. Kazala je da je stav Republike Srpske jasan: “Nama ne treba ni ovaj stari ni neki novi visoki predstavnik”.

Na pitanje da prokomentariše najavu da dosadašnji visoki predstavnik Valentin Incko odlazi iz BiH, a da bi njegov nasljednik mogao da bude Kristian Šmit iz Njemačke, predsjednica RS-a je rekla da je potrebno iskreno partnerstvo sa Evropskom unijom “koje neće biti opterećeno prisustvom visokog predstavnika koji pristrasno promoviše politički koncept jednog naroda, a otvoreno potkopava interese druga dva konstitutivna naroda”.

Kristian Šmit, njemački političar za koga se smatra da će biti novi visoki predstavnik u BiH

“Neki će reći da je visoki predstavnik dejtonska kategorija. To je tačno, ali je tačno i to da su visoki predstavnici uzurpirali sebi brojna ovlašćenja koja im nije dao Dejtonski sporazum. Tačno je i to da su visoki predstavnici, umjesto da rade u skladu sa svojim mandatom i doprinose izgradnji boljih unutrašnjih odnosa u BiH, uporno rušili bilo kakav dogovor između njenih konstitutivnih naroda, svrstavajući se na stranu jednih, a radeći protiv drugih”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da se to sve radilo pod plaštom pravljenja “kobajagi funkcionalne države”, a ona je sve gora upravo zahvaljujući visokim predstavnicima.

“U suštini, namjera je da se uruši koncept entiteta, prvenstveno ustavna snaga Republike Srpske u kojoj je dominantan srpski narod, ali i da se dodatno uruši pozicija hrvatskog naroda i spriječi da raspolaže političkim pravima kolektiviteta”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ako Evropska unija zagovara stav da je u BiH neophodan visoki predstavnik, rekla je Cvijanović, onda je to jasan pokazatelj da ni oni sami ne vjeruju u evropsku perspektivu BiH.

“Mi u RS-u smatramo da treba jačati vezu sa Evropskom unijom i ne znam zašto je nenormalno očekivati da se upravo kroz jedan izbalansiran i realan odnos dekontaminira atmosfera koja je u BiH i napravljena i zadržana upravo time što su visoki predstavnici djelovali izvan mandata koji im je dao Dejtonski sporazum. Oni su bili oruđe za njegovu izmjenu, a da su poštovali sopstveni mandat mi bismo danas jedni s drugima u BiH sjedili, razgovarali i dogovarali rješenja koja su dobra za sve. Pošto nisu, oni su dio nereda i nepovjerenja u kojem u BiH živimo”, konstatovala je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da stav Republike Srpske u vezi sa visokim predstavnikom nije usamljen, jer se može čuti i u Srbiji, Hrvatskoj i još nekim zemljama EU, kao i u Rusiji.

“Nije tu riječ o potkopavanju neke dejtonske kategorije, uostalom, akcije visokih predstavnika su ionako često bile vandejtonske, već o potrebi da se onemogući praksa koja je nenormalna za bilo koju iole normalnu zemlju, a pogotovo ako se još tvrdi da se ona kreće ka Evropskoj uniji. To je funkcija koja treba da uvene, a odnos Evropske unije i BiH da bude revitalizovan i da mu se vrati povjerenje”, zaključila je Cvijanović.

(SRNA)

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...