Četiri najstarija stabla tise u Republici Srpskoj stara između 800 i 1.000 godina VIDEO

Stablo koje liječi, ali i ubija. Nazivaju ga i svetim, a ono je gotovo pred nestajanjem. Ovo je priča o četiri najveća i najstarija stabla tise u Republici Srpskoj.

Procjenjuje se da imaju od 800 do 1.000 godina, a njihovo stanište je u selu Ugodnović u opštini Teslić.

Strme litice zarasle u šiblje vješto kriju stabla dvije ženske i dvije muške tise.

Većih ali ni starijih nema na prostoru cijele Srpske. Kao takva ova četiri stabla tise našla su se i u katalogu najvećih stabala Srpske.

Ove tise su jedne od najvećih stabala na prostoru BiH, prečnika sa preko 100 cm, visine preko 15 m, tisa je vrsta koja živi i do 2,5 hiljade godina – kaže doktor šumarskih nauka iz Teslića Goran Јović.

Svi dijelovi tise izuzev ovojnice ploda, izuzetno su otrovni. U Ugodnoviću se pamti priča koja kaže da su ovce za samo 15 minuta uginule pošto su brstile stablo tise.

Čak i koštica ploda je otrovna, ali najnovija istraživanja su pokazala da ekstrakcijom iz iglice tise je dobijena supstanca koja je jako perspektivna u liječenju kancerogenih oboljenja – dodao je šumarski inženjer u penziji iz Teslića Žarko Јovičić.

Tisa je, dakle, i lijek i otrov. Od njenog stabla prave se krstići, čak i oružje. Zbog prekomjerne upotrebe, ugrožena je vrsta.

U mnogim državama Evrope tisa je zaštićena. Kod nas se, prema Zakonu o šumama Srpske, ne smije oštećivati, sjeći niti iskorišćavati.

Prema evidenciji Zavoda stabla tise u selu Ugodnović u opštini Teslić ne uživaju status zaštićenog područja, odnosno nemaju nikakav pravni aspekt zaštite. Mi možemo izraditi elaborat i da ta stabla dobiju status zaštićenog prirodnog dobra – kaže načelnik Odjeljenja za zaštitu prirodnog nasljeđa u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske Dragan Kovačević.

Teško je štititi primjerke koji su veoma daleko od naselja u kanjonima, a tako često raste, sklanjala se gdje je mogla, gdje čovjekova noga ne dopire ili sikira najviše – kaže profesor na Šumarskom fakultetu u Banjaluci Јugoslav Brujić.

I baš kao da zna da je ugrožena tisa se na području Ugodnovića užurbano razmnožava.

Nigdje u Evropi nije evidentirano da se tako prirodno podmlađuje kao ovdje na obroncima Vučje planine i Vlašića.

I četiri stare tise prkose i vremenu i nevremenu. Tako je već oko 1.000 godina, a životni vijek može da im bude barem još toliko.

/RTRS/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...