Bosna i Hercegovina 5. decembra preuzima kontrolu nad cijelim svojim nebom

[ad_1]

SARAJEVO, Bosna i Hercegovina će u noći sa 4. na 5. decembar 2019. prvi put nakon 1992. godine preuzeti kontrolu zračnog saobraćaja u svom cjelokupnom zračnom prostoru.

Kako je za Klix.ba rečeno iz Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), bit će to otvaranje jednog važnog poglavlja u istoriji civilnog zrakoplovstva Bosne i Hercegovine.

“Naime, tim događajem u potpunosti će biti realizirana Faza II Strategije razvoja sistema za upravljanje zračnim saobraćajem u Bosni i Hercegovini (ATM Strategija BiH). Bio je to put pun izazova, prepreka i teških odluka, ali ujedno i put koji je profilirao BHANSA-u kao važnog i ravnopravnog partnera drugim pružateljima usluga u zračnoj plovidbi u Evropi, što je za ovako mladu kompaniju ogromno ostvarenje”, rečeno je iz BHANSA-e.

Podsjetimo, BiH od 2014. godine preuzima odgovornosti za pružanje usluga u zračnoj plovidbi svojim nebom. Tada je preuzela kontrolu nad prostorom do 10.000 metara nadmorske visine, dok su susjedi nastavili nadgledati saobraćaj iznad 10.000 metara i time ubirati prihode.

Zračni saobraćaj bh. nebom u brojevima

U 2017. je ostvaren rast zračnog prometa od 17 posto u odnosu na 2016. godinu, a 2018. godine u odnosu na 2017. godinu od 10 posto. U prvih 6 mjeseci 2019. godine zabilježeno je 13 posto povećanja u odnosu na isti period 2018. godine.

Planirani prihodi BHANSA-e za 2020. godinu iznose oko 72,5 miliona KM, dok su isti u 2015. godini iznosili 36,2 miliona KM, što predstavlja povećanje više od 100% u proteklih 5 godina.

Rast prihoda

Preuzimanjem odgovornosti pružanja usluga u cjelokupnom zračnom prostoru Bosne i Hercegovine očekuje se povećanje prihoda BHANSA-e u 2020. godini u odnosu na plan za 2019. godinu za približno 20 posto, odnosno oko 10.000.000 KM.

“Temeljem dobrog poslovanja BHANSA u proteklih nekoliko godina konstantno ostvaruje povećanje prihoda. Planirani prihodi BHANSA-e za 2020. godinu iznose oko 72,5 miliona KM dok su isti u 2015. godini iznosili 36,2 miliona KM, što predstavlja povećanje od preko 100 posto u proteklih 5 godina”, objašnjavaju iz Agencije.

Šta je učinjeno

Kako je rečeno iz BHANSA-e, Izvršene su opsežne pripreme za realizaciju faze II Strategije razvoja sistema za upravljanje zračnim prometom u Bosni i Hercegovini (ATM Strategija BiH), odnosno preuzimanja odgovornosti za pružanje usluga kontrole zračnog prostora u cjelokupnom zračnom prostoru BiH.

U završnoj fazi je realizacija projekta školovanja kontrolora zračnog saobraćaja za ukupno 69 kandidata. Pored toga, izvršena je nabavka i puštanje u operativni rad opreme neophodne za realizaciju faze II (oprema za obradu podataka, govorne komunikacije i radio uređaji).

“Učinjeni strateški koraci uključuju cijeli niz značajnih ostvarenja od kojih ističemo:
Centar oblasne kontrole leta – Operativna jedinica ATCU II Banja Luka počeo je raditi 2. februara 2017. godine”, kažu iz BHANSA-e.

U dva navrata BHANSA je dobila prestižne nagrade Evropske komisije, koje se dodjeljuju jednom godišnje za projekte uspostave slobodnog planiranja letenja bez ruta (SEAFRA 2017. i SECSIFRA 2018. godine) kojima je uspostavljeno najveće takvo područje u Evropi i koje obuhvata zračni prostor Austrije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore.

Kao rezultat uspostave SEAFRA i SECSIFRA kompanije koje koriste naše usluge dobile su kraće letove i manji utrošak goriva, dok je istovremeno smanjena emisija stakleničkih plinova i ostvaren pozitivan uticaj na životnu sredinu.

[ad_2]

Source link

Related posts

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Goodyear prodao Dunlop Japancima za nevjerovatne pare

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra 17,21 milijardu KM

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...