Bolni podaci novog popisa stanovništva Republike Srbije

Republički zavod za statistiku danas je saopštio prve rezultate popisa održanog ove godine. U Srbiji živi 6.690.887. ljudi, što ja za skoro pola miliona manje nego 2011. godine kada je prethodni put rađen popis.

Prema zvaničnim podacima popisa od prije 11 godina, u Srbiji je živjelo 7.186.862 ljudi. Jedan podatak posebno govori o životu u Srbiji. Broj stanovnika se u odnosu na prethodni popis povećao u Beogradu, a najveći pad broja stanovnika zabilježen je na jugu Srbije.

Podsjetimo, popis stanovništva je nakon isteka roka od mjesec dana bio produžen od jedan do sedam dana u osam gradova i pojedinačnim opštinama u našoj zemljiRepublici Srbiji.

Popis stanovništva u Republici Srbiji 2022.

Izvor: stat.gov.rs

Bolna istina o depopulaciji Srbije vidi se čak i iz svemira

Geografski institut Jovan Cvijić je na osnovu satelitskih snimaka analizirao osvijetljena i područja u Srbiji koja su tokom noći u totalnom mraku. Ovo istraživanje pokazalo je ono što i sami slutimo – Srbija je jasno polarizovana na „osvetljeni” centar i „ugašenu” periferiju. Najintenzivnije su osvijetljena visokourbanim područjima (grad Beograd, Novi Sad i Niš). Predjeli gde se svjetla postepeno gase, a naselja odumiru najrasprostranjeniji su na perifernim i ruralnim delovima zemlje i obuhvataju 60,4 odsto naselja Srbije.

Korišćeni podaci su dobijeni na osnovu satelitskih snimaka noćnih svjetala koja ukazuju na distribuciju i koncentraciju stanovništva i aktivnosti u prostoru. Tamo gdje intenzitet osvjetljenja slabi, prostori postepeno „odumiru” ukazujući na smanjenje koncentracije stanovništva i aktivnosti, dok prostori koji „isijavaju” predstavljaju polove rasta i razvoja.

Šta su noćna svjetla Srbije pokazala? Ilustruju jasnu polarizaciju Srbije na „osvijetljeni” centar i „ugašenu” periferiju. Najintenzivnija su u visokourbanim područjima (grad Beograd, Novi Sad i Niš), što je posledica višedecenijskog trenda doseljavanja iniciranog i permanentno održavanog različitim društvenim procesima (urbanizacija, deagrarizacija). Visok intenzitet noćnih svjetala uočava se i u drugim gradskim sredinama i prigradskim zonama u podunavskom, posavskom, kolubarskom i pomoravskom pojasu, ukazujući na njihovu ekspanziju, usljed priliva stanovništva i dislokacije ekonomskih aktivnosti.

Popis stanovništva Republike Srbije 2022.

Takođe, intenzivnije osvjetljenje odlikuje i pojedine turističke centre, tranzitna područja i industrijska naselja bolje infrastrukturne opremljenosti (karta). U regionalnom smislu, teritorija AP Vojvodine je pokrivena mrežom naselja harmonizovanog osvetljenja, dok se u centralnoj Srbiji i AP Kosovu i Metohiji prostori intenzivnog osvetljenja koncentrišu oko visokourbanih centara i linijski, duž frekventnih saobraćajnica.

Suprotno, prostori gde se svjetla postepeno gase, naselja odumiru, a prostori napuštaju, dominiraju na teritoriji Srbije. Najrasprostranjeniji su na perifernim i ruralnim delovima zemlje i obuhvataju 60,4 odsto naselja Srbije, u kojima je nizak intenzitet noćnog svetla i slaba (do 10 odsto) do zanemarljiva (do pet procenata) zastupljenost osvijetljenih površina. Tu se izdvajaju demografski ugrožena naselja u jugozapadnom delu Srbije i području valjevskih planina, Braničevu, homoljskom i staroplaninskom području, u pograničnom pojasu jugoistočne Srbije i u kontaktnoj zoni sa AP Kosovo i Metohija.

Takođe, noćna svjetla su omogućila identifikaciju trajno napuštenih ili povremeno korišćenih objekata i ukazala na realno korišćenje prostora. Najveći broj takvih objekata zabilježen je u tradicionalno depopulacionim opštinama (Crna Trava, Gadžin Han, Bosilegrad), opštinama s visokim udjelom stanovništva na radu u inostranstvu (Žagubica, Majdanpek, Golubac, Varvarin, Žitorađa, Ćićevac i dr.), pograničnim opštinama (Ljubovija, Krupanj, Vladimirci, Leposavić, Medveđa), opštinama planinskog karaktera (Topola, Kučevo, Blace, Brus), kao i AP Kosovo i Metohija (Novo Brdo, Kosovska Kamenica, Istok i dr.).

Noćna svjetla su pokazala da u određenom periodu tokom godine pojedina naselja na teritoriji Srbije „ožive”, iskazujući viši intenzitet osvetljenja. Takva promjena registrovana je u 687 naselja Srbije (15,1 odsto). Sezonska aktivacija vezuje se za turističku aktivnost u planinskim (Kopaonik, Zlatar, Zlatibor, Stara planina, Goč, Golija, Vršačke planine, Dukat) i banjskim centrima, izletničku aktivnost u prirodnim rezervatima (Uvac, Pčinja, Jerma) i na jezerima (Zlatarsko, Vlasinsko i druga), sezonske poljoprivredne radove (Pešter) i tranzitnu funkciju područja. Iako je sezonsko aktiviranje više lokalnog karaktera, igra važnu ulogu u održivosti ruralnih prostora.

/nova.rs/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...