BiH ratifikuje sporazum o ulasku u Mehanizam civilne zaštite EU

Bosna i Hercegovina će konačno ratifikovati sporazum s EU o Evropskom mehanizmu civilne zaštite, jer je ta tačka stavljena na dnevni red protekle sjednice Savjeta ministara BiH.

“Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva spoljnih poslova, utvrdio je  Prijedlog odluke o ratifikaciji sporazuma između BiH s jedne strane i EU s druge strane o učešću BiH u Mehanizmu EU za civilnu zaštitu, važnom sporazumu u procesu pridruživanja BiH EU”, kažu oni.

Ulaskom u ovaj mehanizam BiH će moći aktivnosti svojih službi civilne zaštite koordinisati s EU.

Tokom aktivnosti spasavanja usljed potresa u Turskoj i Siriji civilne zaštite iz BiH učestvovale su u spasavanju, ali nisu iskoristile mogućnosti koje bi im bile pružene da je Savjet ministara formalno zatražio da službe iz BiH budu upućene u sklopu EU mehanizma. 

Podsjećanja radi, riječ je o evropskom mehanizmu prema kojem svaka zemlja članica može u slučaju katastrofe ili nepogode zatražiti pomoć ostalih članica.

Zauzvrat, službe za spasavanje i civilnu zaštitu se mogu aktivirati i poslati u krizna područja, a EU im može refundirati i do dvije trećine troškova.

Najveća vrijednost mehanizma nije u finansijskoj kompenzaciji, nego u činjenici da zemlja može računati na finansijsku, tehničku, humanitarnu i svaku drugu pomoć ako bude pogođena velikom nepogodom. 

BiH je u septembru formalno ušla u ovaj mehanizam, kada su ga potpisali u ime BiH Selmo Cikotić, tadašnji ministar bezbjednosti BiH, i Janez Lenarčić, komesar EU za upravljanje krizama.

Mehanizam postoji od 2001. godine, a do sada je, kako stoji na zvaničnoj stranici Evropske komisije, aktiviran više od 600 puta, uglavnom pri gašenju požara, poplavama i drugim velikim nepogodama. Prošle godine je mehanizam najviše bio aktiviran u Ukrajini.

BiH je nekoliko godina ispunjavala uslove da bi mogla biti članica, a najvažniji “test” je da je BiH morala uspješno da provede Projekat specijalne mjere za oporavak od poplava i upravljanje rizikom od poplava kroz podršku civilnoj zaštiti.

Evropska komisija je za tu namjenu u okviru Instrumenata pretpristupne pomoći izdvojila 2,5 miliona evra, od čega milion i po za obuku i milion za nabavku opreme.

/Nezavisne/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...