BiH dužna da isplati Radončiću još 27.000 KM zbog neosnovanog hapšenja

Nakon tužbe Fahrudina Radončića, predsjednika SBB-a, protiv Bosne i Hercegovine, radi naknade štete zbog neosnovanog hapšenja i nezakonitog pritvora, koju su zastupali advokati Asim Crnalić i Almina Pilav, Sud BiH donio je presudu kojom je obavezao Bosnu i Hercegovinu da Radončiću isplati 27.000 KM u roku od 30 dana.

Presudom je utvrđeno da je Radončić pretrpio povredu ugleda, časti i prava ličnosti zbog neosnovanog hapšenja u montiranom krivičnom postupku, koji je protiv njega vođen tri godine i okončan pravosnažnom oslobađajućom presudom u oktobru 2018. godine.

U obrazloženju donesene presude, Sud BiH je naveo da su Fahrudinu Radončiću povrijeđeni čast i ugled zbog određivanja mjere pritvora u trajanju od 66 dana, te mjera zabrane, jer se radi o poslovnom čovjeku i političaru, koji je bio i uspješan privrednik.

On je u vrijeme pritvora i mjera zabrane obavljao funkciju delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednika političke stranke SBB.

Sud je, obrazlažući povredu Radončićevih ljudskih prava, istakao:

“Bio je ministar sigurnosti BiH prije hapšenja, na izborima 2010. godine osvojio je 201.454 glasa, a na izborima 2014. godine 142.387 glasova birača i u vrijeme pritvaranja bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH. Izricanje navedenih mjera i vođenje krivičnog postupka, kod tužitelja je imalo za posljedicu umanjenje ugleda i časti, kao i reputacije, kako kod poslovnih partnera, tako i kod kolega koji obavljaju javnu i političku funkciju, kod javnosti u BiH uopšte, kao i kod biračkog tijela”.

Osim navedenog, tužena BiH obavezana je da Radončiću naknadi i troškove postupka u iznosu od 4.487 KM.

“Sva dobijena finansijska sredstva, odnosno ukupno 55.513 KM, Radončić će donirati u humanitarne svrhe, kao što je to činio i u svim slučajevima dobivanja naknade štete zbog klevete”, naveli su iz SBB-a.

Nakon uspostavljanja ovog pravnog standarda, očekuje se da će Radončić tražiti višemilionske iznose od pojedinih medija koji su potpuno nezakonito objavljivali čak i falsifikovane transkripte njegovih razgovora, kako bi i njemu i kompaniji nanijeli što više ekonomskih šteta, piše N1.

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...