BiH do kraja godine postaje ČLANICA WTO: Na putu do članstva samo jedan uslov Rusije

Bosna i Hercegovina već pune 24 godine čeka u redu da postane članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i na tom putu joj stoji još samo Ruska Federacija.

Da je Rusija zadnja prepreka na putu BiH ka WTO naveli su u svom odgovoru iz Savjeta ministara BiH poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine, Ermini Salkičević Dizdarević.

Ona je na jednoj od proteklih sjednica upitala koja su to otvorena pitanja i sa kojim zemljama zbog čega BiH još uvijek nije članica Svjetske trgovinske organizacije.

Tapkanje u mjestu

Iz Savjeta ministara BiH odgovaraju da se pregovori za pristupanje BiH WTO već duži vremenski period nalaze u završnoj fazi, te da je stanje pristupnih pregovora u posljednjih nekoliko godina nepromijenjeno.

Naime, na multilateralnom planu u okviru WTO Radne grupe za BiH održano je ukupno 13 rundi pregovora, a posljednja u februaru 2018. godine – ističe se u odgovoru Savjeta ministara BiH.

Dodaje se da u ovoj oblasti proces usaglašavanja domaćeg zakonodavstva sa pravilima i principima uspostavljenim u okviru WTO je uglavnom završen, a zakazivanje naredne 14. sjednice Radne grupe uslovljeno je okončanjem segmenta pregovora koji se vode na bilateralnom planu.

Kada su u pitanju bilateralni pregovori pristupu tržištu u oblasti roba i usluga, stanje je, po navodima iz Savjeta ministara BiH, takođe, duže vrijeme nepromijenjeno.

Pregovori su, naime, završeni i potpisani bilateralni protokoli sa 17 članica WTO: Kanada, Norveška, Japan, Kina, Švajcarska, Salvador, Honduras, Dominikanska Republika, EU, Indija, Koreja, Meksiko, Ekvador, Panama, Brazil, SAD i Ukrajina.

U ovoj oblasti pregovori su još uvijek otvoreni samo sa Ruskom Federacijom. S tim u vezi, u toku 2021. godine ostvaren je značajan napredak, tako da su pregovori u oblasti pristupa tržištu svedeni na ukupno 54 tarifne linije u oblasti roba (od inicijalnog zahtjeva Ruske Federacije od oko 6.000 tarifnih linija) i nekoliko otvorenih pitanja u sektoru usluga – pojašnjavaju u Savjetu ministara BiH.

Uslov

Dodaju da je ključni zahtjev Ruske Federacije, zbog kojeg su pregovori u zastoju već duži vremenski period, tačnije u toku cijele 2022. i prva dva kvartala 2023. godine, usvajanje nove odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, koja bi omogućila uvoz i plasman tečnih naftnih goriva na transparentniji način i u skladu sa kvalitetom utvrđenim važećim standardima u BiH.

Savjet ministara navodi da je Nacrt odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva pripremljen i trebalo bi da bude razmatran na jednoj od narednih sjednica.

Odmah po usvajanju pomenute odluke, kako ističu, planirano je da njen tekst bude dostavljen Ruskoj Federaciji u cilju reaktiviranja i što skorijeg okončanja bilateralnih pregovora.

Paralelno sa ovim, na multilateralnom planu je, takođe, odmah po završetku pregovora s Ruskom Federacijom, predviđeno reaktiviranje pristupnih pregovora u okviru WTO Radne grupe za BiH.

Programom rada Savjeta ministara BiH, a u okviru toga i programom rada Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za 2023. godinu, planirano je da se sve naprijed pomenute aktivnosti realizuju do kraja tekuće godine, nakon čega bi nacrt protokola o pristupanju BiH Svjetskoj trgovinskoj organizaciji bio upućen WTO Ministarskoj koneferenciji/Generalnom savjetu na usvajanje, što predstavlja završni čin cjelokupnog procesa – poručuju iz Savjeta ministara BiH.

Prednosti članstva u WTO

Bosna i Hercegovina je u maju 1999. godine dostavila Sekretarijatu WTO zvaničan zahtjev za pristupanje u ovu organizaciju. Nekoliko mjeseci kasnije BiH je dobila status posmatrača. Korist od članstva bi trebali osjetiti proizvođači, jer će imati lakši pristup stranom tržištu, ali i potrošači koji bi trebali imati pristup kvalitetnijim i raznovrsnijim proizvodima po nižim cijenama. Članstvo u organizaciji je i jedan od uslova za članstvo u Evropskoj uniji.

/Srpskainfo/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...