AMBER ALERT pred Parlamentarnom skupštinom BiH: U slučaju NESTANKA DJETETA slijedi mobilizacija cjelokupne javnosti

Bosna i Hercegovina još uvijek nema Amber Alert sistem koji koriste brojne zemlje svijeta, pa i Srbija i Hrvatska, a koji omogućava brže i efikasnije alarmiranje građana o nestanku nekog djeteta čime automatski postoje i veće mogućnosti za njegovim pronalaskom.

Uz pomoć Amber Alert sistema objave putem različitih medija televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima i slično mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice djeteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi.

Uključivanjem medija, javnosti i zajednica, ovaj sistem bi omogućio brzo širenje obavijesti u slučajevima nestanka, što bi značajno povećalo šanse za pronalaženje nestalih osoba.

Upravo ova tema naći će se i na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na sjednici 21. decembra ove godine, kroz poslaničku inicijativu  Predraga Kojovića, Sabine Ćudić i Aide Baručije.

Ovo troje poslanika je u svojoj inicijativi zatražilo da Savjet ministara BiH, u roku od 60 dana od njenog eventualnog usvajanja, omogući uvođenje u upotrebu javnog sistema obavještenja o nestanku djece „Amber Alert“ na teritoriju BiH.

U inicijativi se navodi da je Amber Alert sistem obavještenja i alarmiranja javnosti u slučaju nestanka djece.

Ovaj sistem nastao je u SAD 1996. godine, a koristi se u većini država EU (Belgija, Bugarska, Češka, Francuska, Grčka, Irska, Italija, Malta, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunija, Španija). U Hrvatskoj je „Amber Alert“ aktivan od novembra 2022. godine, a od 1. novembra ove godine implementacija ovog sistema započela je i u Srbiji – navodi se u inicijativi.

Dodaje se da istraživanja pokazuju da svake godine oko 250.000 djece nestane na području evropskog kontinenta, što je sam po sebi indikator važnosti implementacije sistema javnog obavještenja i alarmiranja javnosti u slučaju nestanka djece.

Albert Alert funkcioniše tako što se, kako stoji u inicijativi, u slučaju nestanka djeteta, informacije o nestanku u roku od sat vremnena od prijave šire putem interneta, televizije, radija, i ostalih medijskih kanala komunikacije, kako bi se u što kraćem roku obavijestio što veći broj građana o nestanku djeteta.

Uzimajući u obzir činjenicu da u BiH ovakav sistem obavještenja još uvijek nije implementiran, kao i to da bi uvođenje Amber Alerta doprinijelo bržoj reakciji i pronalasku nestale djece, podnosimo navedenu poslaničku incijativu – naveli su Kojović, Ćudićeva i Baručija.

Poslanica PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Mira Pekić ističe da su Amber Alert sistem i države u okruženju uvele u svoj sistem.

Mira Pekić / FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ona kaže da je potraga za izgubljenom djecom jedan od ključnih prioriteta društva u cjelini.

Međutim, objavljivanje informacija o nestalom djetetu u BiH treba da bude usaglašeno na svim policijskim nivoima s obzirom na to da imamo i entitetska ministarstva unutrašnjih poslova, ali i kantonalna, te da imamo i Ministarstvo bezbjednosti BiH – kaže Pekićeva za Srpskainfo.

Ona dodaje da je svaka inicijativa u tom smjeru dobrodošla ali da treba voditi računa o usaglašenom djelovanju svih bezbjednosnih agencija.

Ne može se, kako kaže Pekićeva, jednom inicijativom u BiH riješiti ovaj problem.

Potrebno je usaglašeno djelovanje, prevenstveno policija Srpske i Federacije BiH, te Ministarstava bezbjednosti BiH, jer moraju postojati kriteriji ko daje podatke, ko objavljuje te podatke, da li se o svakom nestalom djetetu objavljuju podaci na društvenim mrežama i u javnosti, da li se te informacije dijele, da li se slike nestale djece dijele i slično – pojašnjava Pekićeva.

Ona ističe da je ključno da se zna odakle dolaze informacije i ko sa njima koordiniše. Pekićeva kaže kako se plaši da u slučaju kada bi to bilo neusklađeno i nekoordinisano ne bi imali uopšte dobar sistem, a on je ključan u prvim satima nestanka djeteta.

DJEVOJČICA IZ TEKSASA
Amber Alert sistem je nacionalni sistem za hitne najave u slučajevima nestanka djece ili osoba s posebnim potrebama. Ovaj sistem je nazvan po Amber Hagerman, 9-godišnjoj djevojčici koja je bila kidnapovana i ubijena 1996. godine u Teksasu. Od tada, brojne države su implementirale Amber Alert sistem kako bi pomogle u pronalaženju nestale djece i osoba s posebnim potrebama.

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...