Alkohol i sunčanje? Ne, ne i ne!

Konzumacija alkohola u toku sunčanja po zdravlje može da ima višestruke posljedice, pa dovede čak i do fatalnih ishoda, objasnila je za B92.net specijalistkinja opšte medicine dr Aleksandra Kosojević.

Širenje krvnih sudova, smanjeno rasuđivanje, moždani udar neke su od posljedica po zdravlje ako konzumirate alkohol tokom sunčanja.

“Treba izbjegavati konzumaciju alkohola u toku sunčanja i izlaganja tijela visokim temperaturama. Ako se alkohol ipak konzumira, bez obzira što niste žedni, treba piti više vode nego inače, a to znači da uz svako alkoholno piće treba popiti dvije do tri čaše vode, jer ćete na taj način stalno nadopunjavati izgubljenu tečnost”, rekla je specijalistkinja opšte medicine iz Doma zdravlja “Novi Beograd” dr Aleksandra Kosojević.

Doktorka Kosojević naglašava da alkohol na organizam deluje vazodilatatorno i diuretički.

“To znači da širi krvne sudove koji se nalaze na površini našeg tijela, a sužava unutrašnje krvne sudove. Alkohol utiče da bubrezi otpuštaju više vode kroz urin, nego što bi to inače činili. Izlaganje organizma visokoj temperaturi u kombinaciji sa unošenjem alkoholnih pića može dovodi do smanjenog rasuđivanja i dovesti neku osobu u situaciju da ne osjeti koliko joj je zaista vruće, a posljedice po zdravlje mogu biti višestruke”, rekla je ona.

“Može da dođe do ozbiljnih posljedica po zdravlje u vidu toplotnog udara, pada krvnog pritiska, naprezanja srca, moždanog udara, kao i do intoksikacije alkoholom”, objasnila je doktorka Kosojević.

Konzumiranje nekoliko pića kada je napolju toplo prouzrokuje još veći stepen zagrijevanja, kazala je doktorka Kosojević.

“Alkohol u kombinaciji sa visokom temperaturom djeluje da u organizmu dolazi do dehidratacije. Bubrezi pod dejstvom alkohola izbacuju veću količinu tečnosti iz organizma, a zbog uticaja visoke temperature tijelo se pojačano znoji. Ova dva faktora dovode do dehidratacije, zbog koje osećamo glavobolju, grčeve u mišićima, a na kraju dolazi do toplotnog udara”, objasnila je ona.

Postoje i teži slučajevi sa fatalnim posljedicama upozorava Kosojević, poput fatalnog srčanog i moždanog udara, a zbog smanjenog rasuđivanja i pada motornih funkcija organizma dolazi do ozbiljnog i fatalnog povređivanja. “O slučajevima utapanja da i ne govorimo…”, rekla je ona.

Foto: Engin Akyurt, Pixabay

Related posts

Zašto je baš filter kafa najbolja za srce VIDEO

Vitamini za rast kose

Banana dijeta: Jednostavan način za gubitak kilograma

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...