Albanija u nadoknadi do zasluženog remija sa Hrvatskom

euro 2024 hrvatska albanija

Fudbalska reprezentacija Hrvatske i Albanije remizirale su u prvoj današnjoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj.

Nakon što su u prvom kolu poraženi od Španije rezultatom 0:3, izabranici selektora Zlatka Dalića danas su u šokantnoj utakmici drugog kola Grupe B remizirali sa Albanijom u Hamburgu rezultatom 2:2.

Hrvatska je većim dijelom meča bolje stajala na terenu, bila opasnija, ali su u vodstvo isto kao i protiv Italije u prvom kolu došli prvi Albanci.

Utakmica je počela blagim presingom i posjedom lopte na strani fudbalske reprezentacije Hrvatske, ali je odbrana Albanije u prvih deset minuta meča bila odlično postavljena ne dozvolivši bilo kakvu ozbiljniju priliku pred svojim golom.

I dok su „vatreni“ tražili put do gola Albanaca u 11. minuti izbila je kontra pred njihovim golom i greška u odbrani Hrvatske, pa je potpuno zaboravljen u kaznenom prostoru između Brozovića i Šutala ostao Ćazim Laći i glavom poslao loptu iza leđa Dominika Livakovića.

Osokoljeni vodstvom Albanci su u nastavku meča krenuli ofanzivnije. Težište igre prebacili su na stranu protivnika, pa je dobru priliku u 15. minuti promašio Bajrami.

Isti igrač istrčao je kontru i u 20. minuti kada je dobro intervenisao Šutalo, da bi već u sljedećem napadu Hrvatska napravila prvu ozbiljniju priliku na meču, ali je Brozović sa oko 20 metara udaljenosti loptu poslao pored stative.

U 27. minutu u kazneni prostor je ubacio Majer, a Petković ipak nije uspio iz skoka glavom ugroziti golmana Albanije.

Albanija je igra disciplinovano i organizovano kako u napadu tako i u odbrani, a to im je u 30. minuti donijelo još jednu stopostotnu šansu. Aslanijev je izašao jedan na jedan ispred Livakovića, koji je ipak pokazao klasu i spasio svoju mrežu.

Livaković je spasio izabranike selektora Zlatka Dalića i u finišu prvog poluvremena kada je krajnjim naporima ukrotio odličan pokušaj glavom Manaja pa se na odmor otišlo sa rezultatom 1:0 u korist Albanaca.

„Vatreni“ su u nastavku krenuli silovido kao golu protivnika. U 50. minuti Luka Sučić je topovski šutirao, a još bolje intervenisao golman Albanije  Strakoša. Tri minute poslije Kovačić je zadao nove muke Strakoši koji je i ovoga puta dobro intervenisao.

Redale su se u nastavku prilike Pašalića, Petkovića, Perišića, ali se rezultat nije mijenjao, kao ni u situaciji kada je Livakoviću zaprijetio u 66. minutu Bajrami.

Ofanziva Hrvatske urodila je plodom u 75. minutu. Mateo Kovačić odradio je sjajan posao, pronašao Budimira koji je upisao asistenciju, a sve sjajno završio Kramarić.

Budimir je u samo tri minute ponovo bio kreator, a lopta je pogodila jednog od igrača Albanije i završila u mreži za veliki preokret.

Ipak u samom finišu Đasula je golom za 2:2 šokirao Hrvate i donio veliki bod Albaniji.

Hrvatska reprezentacija u zadnjem kolu grupne faze u ponedjeljak igra protiv Italije. Sutra od 21 čas sastaju se Španija i Italija.