Afera “izbrisani”: Nakon 30 godina predsjednik Slovenije se izvinio, ali mnogi “južnjaci” su umrli ne dočekavši pravdu (FOTO)

Nakon raspada SFRJ, u Sloveniji je 25.671 osoba nezakonito izbrisana iz registra prebivališta, čime su izgubili elementarna ljudska prava.

Dogodilo se to 1992. godine, a na udaru ovog skandala našli su se “južnjaci”: ljudi koji su u deželu došli iz drugih dijelova Jugoslavije i tu legalno živjeli.

“Izbrisani” su se odjednom našli u nemogućoj situaciji, jer su njihovi dokumenti postali nevažeći, čime su im uskraćena prava na boravak, obrazovanje, rad, socijalnu i zdravstvenu zaštitu.

Politički, tačku na ovu mračnu epizodu je, nakon punih 30 godina, stavio donedavni predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Borut Pahor / FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ/RAS SRBIJA

Pahor je, pred kraj svog mandata, uputio izvinjenje, u svoje ime i u ime države, “svima koji su zbog tog čina pretrpjeli patnju, nepravdu i kršenje ljudskih prava”.

Godinama prije Pahorovog izvinjenja u Sloveniji je počeo proces vraćanja prava “izbrisanima”, a država se obavezala i da će im isplatiti odštetu.

Ipak, sva prava je ostvarila tek polovina od 25.671 “izbrisanih”. Mnogi su umrli, ne dočekavši pravdu.

Sanja Ajanović Hovnik / FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ministarka javne uprave u Vladi Slovenije, Sanja Ajanović Hovnik, kaže da “Slovenija konačno izlazi iz te afere” i da je na sudu još oko 70 slučajeva, vezanih za naknadu štete.

Polovina “izbrisanih” je ostvarila sva zakonom propisana prava, uključujući i odštetu. Neki su umrli, ne ostvarivši ta prava, a neki su napustili Sloveniju i nikad nisu potraživali ono što im po zakonu pripada – kaže Sanja Ajanović Hovnik za Srpskainfo.

Ona pojašnjava da je su u Sloveniji dva puta mijenjani zakoni, nakon dvije odluke Ustavnog suda Slovenije, te da se i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu bavio slučajevima “izbrisanih”.

Kada je u pitanju odšteta, uglavnom se ide na vansudsku nagodbu. Nešto više od 70 slučajeva je na sudu, jer oštećeni nisu bili zadovoljni iznosom, koji im je država ponudila – pojašnjava Sanja Ajanović Hovnik.

/SrpskaInfo/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

Pruga u zraku, vozovi u garaži, a Željeznice FBiH objavile novi red vožnje

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...