6 simptoma koji bi mogli ukazati na tumor na mozgu

Tumori na mozgu nastaju zbog abnormalne diobe ćelija, kao i druge vrste karcinoma, a u zavisnosti od same prirode rasta ćelija, dijelimo ih na benigne i maligne. Iako su benigni tumori mozga u većini slučajeva potpuno izlječivi, prognoza kod malignih tumora zavisi od njihove invazivnosti i brzine rasta.

Tumori mozga se dijele na tumore I, II, III i IV stepena, a IV stepen gotovo je neizlječiv. Najčešći benigni tumori (stepen I) mozga su meningiomi, dok je najčešći maligni tumor glioblastom.

Tumori na mozgu / Foto: Shutterstock

Pored vrste tumora, prognoza zavisi i od drugih faktora, kao što su starost pacijenta i lokacija tumora, oblik i veličina tumora, kao i pridružena mogućnost hirurške intervencije. Ako ne postoji opcija hirurškog liječenja, primjenjuju se hemoterapija i zračenje.

Prema podacima o preživljavanju u Evropi, oko 30 odsto odraslih kojima je dijagnostikovan primarni tumor na mozgu preživi 5 godina nakon dijagnoze, sa razlikama među zemljama.

Simptomi tumora na mozgu mogu biti uzrokovani porastom intrakranijalnog pritiska, a neki od njih su specifični u zavisnosti od toga gdje se nalaze u mozgu.

Neki od simptoma tumora na mozgu su:

  • glavobolje,
  • epileptički napadi,
  • promene u ponašanju ili pamćenju,
  • vrtoglavica, mučnina i povraćanje,
  • teškoće sa spavanjem, umor,
  • motorički problemi, nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

Veći rizik

Tumori na mozgu obično nemaju poznat uzrok, pa ne postoji mogućnost prevencije. Češći su kod starijih osoba, mada su neke vrste specifične za djetinjstvo.

Gojaznost može da poveća rizik od razvoja meningioma, oblika tumora na mozgu koji je obično benigni.

Takođe, jonizujuće zračenje (rendgen, CT) može da izazove tumore na mozgu, ali procjenjuje se da je to slučaj kod manje od 1 odsto pacijenata, najčešće kao rezultat radioterapije.

Rizik je takođe veći kod ljudi koji imaju slučajeve tumora na mozgu kod bliskih rođaka ili ako imaju genetske predispozicije (neurofibromatoza, tuberkulozna skleroza, Fon Hipel Lindauova bolest, Li-Fraumenijev sindrom, Tarnerov sindrom, Turkotov sindrom, Gorlinov sindrom).

Related posts

Više hrčete zimi? Evo kako da prestanete

Zašto je baš filter kafa najbolja za srce VIDEO

Vitamini za rast kose

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...